Forum Dyskusyjne nt. Ochrony klimatu - sesja II, 22-23.02.2021
Fundacja Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha wraz z Polskim Towarzystwem Fizycznym zaprasza Państwa do wzięcia udziału w prowadzonej zdalnie za pomocą platformy internetowej Zoom sesji II forum dyskusyjnego pt. “Analizy lokalizacyjne oraz bezpieczeństwa energetyki jądrowej”. Forum będzie składało się z wykładu głównego oraz pięciu warsztatów tematycznych w trakcie których odbędą się dyskusje na przedstawione w programie tematy. Dyskusja będzie miała charakter dialogu pomiędzy dwoma ekspertami reprezentującymi przeciwne poglądy i prowadzona przez moderatora. Uczestnicy będą mogli także wziąć aktywny udział w debacie poprzez zadawanie pytań, które ze względu na ograniczony czas warsztatów najlepiej jeśli będą zgłoszone organizatorom wcześniej.
Pełna informacja na temat forum dyskusyjnego znajduje się na stronie:
http://www.fundacja-eureka.edu.pl/?q=bezpieczenstwo
Wymagana jest rejestracja poprzez formularz Google:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdQ6-9muGp7rxbfCbVuhImQkaDEcQtRzipbrL76Oq5kG2MIiA/viewform
Po rejestracji uczestnicy otrzymają emailem link do transmisja zdalna ZOOM/YouTube.
Program sesji przedstawia się następująco:
Poniedziałek 22 lutego 2021, g. 12.30-14.00
Wykład główny:
„Aspekty lokalizacyjne oraz bezpieczeństwa energetyki jądrowej”
dr Sławomir Potempski (Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Świerk)
Wtorek 23 lutego 2021, g. 9.00-16.00
Warsztaty dyskusyjne (z udziałem ekspertów, publiczności i młodzieży)
Eksperci: dr S. Potempski, prof. Sz. Malinowski, prof. Z.K. Czerski, prof. M.P. Dąbrowski, prof. A. Strupczewski
Tematy warsztatów:
9.00 – 10.00 „Jak porównywać ryzyka awarii różnych instalacji przemysłowych?”
10.30 -11.30 „Analizy niezawodności urządzeń - w czym naprawdę pomagają?”
12.00 – 13.00 „Zmiany klimatyczne a analizy bezpieczeństwa instalacji jądrowych.”
13.30–14.30 „Wpływ czynników zewnętrznych w analizach lokalizacyjnych i bezpieczeństwa?”
15.00–16.00 „Optymalna strategia działania z uwzględnieniem ryzyka –
dyskusja podsumowująca”
W trakcie warsztatów krótkie pokazy analiz bezpieczeństwa online oraz prezentacja interaktywnych eksponatów Fundacji Eureka dotyczących bezpieczeństwa reaktorów jądrowych.
Sesja II jest kontynuacją dyskusji zapoczątkowanej sesją I z 9-10.11.2020 z nagranymi wykładami i warsztatami na YouTube:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLZYmiSyaQo6h9zP367Zafbs3tqUtfhtQ2
Cykl sesji dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki (SONP/SN/463810/2020). Współorganizatorami są Polskie Towarzystwo Fizyczne oraz Stowarzyszenie Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej.
Informacja wprowadzająca:
Sesja II ma na celu przybliżenie społeczeństwu zagadnień bezpieczeństwa reaktorów jądrowych i analiz bezpieczeństwa energetyki jądrowej w kontekście analiz bezpieczeństwa
innych aktywności przemysłowych bądź cywilizacyjnych człowieka. Analizy bezpieczeństwa są oparte na metodach statystycznych. W trakcie wykładu i warsztatów pojawią się pojęcia z tej dziedziny w zastosowaniu do konkretnej pragmatyki przemysłowej. Uzasadnieniem do tego działania jest konieczność zmniejszenia lub zniwelowania często występującego syndromu NIMBY (Not In My BackYard – Nie W Moim Ogródku) w społeczeństwie oraz zniwelowania przesadzonej obawy przed instalacjami jądrowymi poprzez analizę porównawczą prawdopodobieństw różnych zdarzeń losowych. Wykładowcą wiodącym będzie dr Sławomir Potempski z NCBJ - specjalista w zakresie badań nad prognozowaniem zagrożeń w przemyśle.