International Young Physicists’ Tournament

Reprezentacja Polski zdobyła złoty medal zajmując pierwsze miejsce w 34 Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków - International Young Physicists’ Tournament (IYPT), który został rozegrany w dniach 7-14 lipca na Międzynarodowym Uniwersytecie Kutaisi w Gruzji.

Drużyna z Polski wygrała rywalizacje z 15 krajami z całego świata. Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków to ostatni etap rywalizacji młodzieży biorących udział Turnieju Młodych Fizyków organizowanym przez Polskie Towarzystwo Fizyczne przy ścisłej współpracy z Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk, Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Turniej Młodych Fizyków jest trzy etapowym drużynowym konkursem dla licealistów prowadzących przez rok pracę badawczą nad 17 otwartymi problemami z różnych dziedzin fizyki. Rozgrywki Turnieju polegają na ‘starciach fizycznych’, w których drużyny prezentują rezultaty swojej pracy, a następnie ścierają się w debatach na ich temat. W zmaganiach na Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków w Kutaisi.

Polska drużyna występowała w składzie:

• Jan Turczynowicz (kapitan),
  • Mikołaj Czarnecki,
  • Maciej Dąbkowski,
  • Igor Kumela.
Drużyna w finale zaprezentowała opracowanie zadania dotyczącego nieliniowych drgań sprzężonych. Mimo obostrzeń, przez które szkoły były zamknięte, drużyna intensywnie pracowała przez cały rok dzięki pomocy Fundacji Klub Naukowy Fenix udostępniającej swoje laboratoria do pracy entuzjastom fizyki. Zawody trwały tydzień i zakończyły się ścisłym finałem w którym Polska (45.0 pkt) pokonała Słowację 42.2 pkt) i Austrię (40.8 pkt), osiągając najlepszy wynik od 2004 roku, kiedy poprzednio zdobyła puchar w trakcie zawodów w Australi.