Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego
Instytut Fizyki Doświadczalnej,
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
Polskie Towarzystwo Fizyczne
Oddział Warszawski
KONWERSATORIUM im. JERZEGO PNIEWSKIEGO
Uprzejmie zawiadamiamy, że w dniu 13 KWIETNIA 2015 ROKU O GODZ. 16:30, W SALI 003 WYDZIAŁU FIZYKI UW, UL. PASTEURA 5 odbędzie się konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego, na którym, _PROF. DR HAB. ANDRZEJ SANDACZ z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Warszawa wygłosi referat zatytułowany:
Precyzyjny pomiar polaryzowalności pionu
Streszczenie:
Eksperyment COMPASS w CERN-ie wykonał pierwszy precyzyjny pomiar elektromagnetycznej polaryzowalności pionu. Polaryzowalnosc, czyli stopien odkształcenia pionu w zewnetrznym silnym polu elektromagnetycznym, jest miara ’sztywności’ układu kwark-antykwark związanego przez oddziaływanie silne. Oddziaływanie to powoduje, że pion nie poddaje się łatwo deformacji. Oczekiwana wartosc polaryzowalnosci pionu stanowi około 2 x 10−4 jego objetosci, a jej dokladny pomiar stanowił wyzwanie dla eksperymentatorow. W ciągu ostatnich ponad 30 lat podejmowano wiele prób pomiaru polaryzowalności pionu, jednak zaden z tych pomiarow nie był wolny od obciazen systematycznych. Zastosowany w eksperymencie COMPASS specyficzny uklad pomiarowy, a w szczegolności mozliwosc uzycia zarowno wiazki pionow, jak i kontrolnej wiazki mionow, pozwolily na wykonanie ’samokalibracji’ eksperymentu i staranna kontrole fektow systematycznych.
Opublikowana ostatnio przez eksperyment COMPASS wartość polaryzowalności pionu jest około dwukrotnie mniejsza niż wcześniejsze pomiary, ale jest zgodna z przewidywaniem teorii silnych oddzialywan, chromodynamiki kwantowej (QCD). Wynik ten jest waznym potwierdzeniem teorii silnych oddzialywan, ktora jest jednym z kamieni wegielnych dla naszego zrozumienia natury.
Zapraszamy!
Jacek Baranowski, Czesław Radzewicz.