Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i im. Leopolda Infelda

Uprzejmie zawiadamiamy, że w dniu  4 grudnia  2014  (czwartek)  o godz. 15:30 w sali nr. 0.06  (parter)  przy  ul. Pasteura 5 odbędzie się wspólne konwersatorium  im. Jerzego Pniewskiego i im. Leopolda Infelda, na którym prof. dr hab. Tomasz Dietl, Instytut Fizyki PAN; Instytut Fizyki teoretycznej UW; Instytut Zaawansowanych Badań Materiałowych (WPI-AIMR), Uniwersytet Tohoku, Sendai, Japonia wygłosi referat zatytułowany:

Czy w Polsce można dokonywać znaczących odkryć naukowych?

 STRESZCZENIE:

Współczesne oceny poziomu naukowego wydziałów czy instytutów, a także ośrodków akademickich, nie wykorzystują informacji o całkowitej liczbie publikacji czy odniesień do nich, ale budowane są na podstawie analizy kilku najważniejszych prac, które ukazują, czy dokonuje się tam przełomowych odkryć naukowych.

Teza odczytu jest przekonanie, że odpowiedz na postawione w tytule pytanie jest twierdząca, ale ze liczba znaczących odkryć naukowych jest daleko za mała, nawet normując ja do poziomu finansowania nauki w Polsce.

Korzystając z doświadczeń czteroletniego udziału w pracach Rady Naukowej i Komitetu Sterującego ERC przedstawię subiektywna ocenę przyczyn tej sytuacji oraz uwagi o możliwych środkach zaradczych.

 Zapraszamy!Jacek Baranowski, Jan Kalinowski, Jerzy Kijowski, Czesław Radzewicz, Wojciech Satuła, Janusz Skalski.