Nagrody i wyróżnienia PTF w 2016 r
W 2016 r. Polskie Towarzystwo Fizyczne przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
Nagrodę Naukową PTF im. Wojciecha Rubinowicza otrzymał prof. dr hab. Piotr Bożek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za fundamentalne badania teoretyczne ultrarelatywistycznych zderzeń jądrowych.
Równorzędną Zespołową Nagrodę Kapituła Nagród Naukowych PTF przyznała zespołowi polskich fizyków uczestniczącemu w pracach grupy LIGO, za istotny udział w badaniach prowadzących do odkrycia fal grawitacyjnych. W skład zespołu wchodzą: Michał Bejger (CAMK PAN), Krzysztof Belczyński (OA UW), Tomasz Bulik (OA UW), Piotr Jaranowski (UwB), Izabela Kowalska-Leszczyńska (OA UW), Andrzej Królak (IMPAN, NCBJ), Adam Kutynia (NCBJ), Dorota Rosińska (UZG), Adam Zadrożny (NCBJ).
Nagrodę PTF za rozprawę doktorską otrzymał dr Tomasz Wasak z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, za pracę pt. . „Collisional properties and many body effects in ultracold systems. Quantum interferometry”. Promotorem rozprawy jest prof. dr hab. Marek Trippenbach, promotorem pomocniczym dr hab. Jan Chwedeńczuk z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Dr Andrzej Wilczek z Wydziału matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego otrzymał Wyróżnienie za rozprawę doktorską pt.: „Lambda production in p+p interactions at SPS energies”. Promotorem rozprawy jest prof. dr hab. Wiktor Zipper, zaś promotorem pomocniczym dr hab. Seweryn Kowalski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.Nagrodę PTF za pracę magisterską im. Arkadiusza Piekary otrzymał mgr Michał Parniak-Niedojadło z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego za pracę magisterską pt. „Czterofotonowe procesy nieliniowe w ciepłych parach rubidu jako potencjalny interfejs światło-atomy” wykonaną pod kierunkiem dr hab. Wojciecha Wasilewskiego z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Nagrodę PTF za Popularyzację Fizyki i medal im. Krzysztofa Ernsta otrzymała dr Józefina Turło, długoletnią, wyróżniającą się działalność na rzecz promocji i podnoszenia poziomu edukacji fizycznej na terenie Polski i Europy poprzez własne publikacje, organizowanie seminariów, konferencji i warsztatów, założenie i kierowanie Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych, a także za aktywne promowanie eksperymentów fizycznych i udział w międzynarodowych komitetach doradczych.
Nagrodę PTF I stopnia im. Grzegorza Białkowskiego dla wyróżniających się nauczycieli i Medal im. Grzegorza Białkowskiego otrzymała mgr Nina Tomaszewska, nauczycielka fizyki w XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, za wkład w rozwój polskiej fizyki przez pracę z uzdolniona młodzieżą i wybitne osiągnięcia uczniów oraz rozwój polskiej dydaktyki fizyki przez propagowanie wśród nauczycieli zastosowania komputerów w nauczaniu fizyki jako narzędzi wspierających eksperymenty i do modelowania numerycznego.
Nagrodę PTF II stopnia dla wyróżniających się nauczycieli otrzymał mgr Bogusław Lanuszny, nauczyciel fizyki w VIII KLO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach za różnorodne działania związane z promowaniem i popularyzacją fizyki i astronomii prowadzące do osiągania przez uczniów sukcesów w konkursach i olimpiadach oraz stosowanie szerokiej gamy autorskich metod nauczania pobudzających uczniów do twórczej aktywności.
Nagrodę PTF III stopnia dla wyróżniających się nauczycieli otrzymał mgr Paweł Andryszak z IV LO im. Cypriana Karola Norwida w Białymstoku za wprowadzanie nowoczesnych i niestandardowych metod nauczania fizyki prowadzących do osiągania ponadprzeciętnych wyników nauczania i sukcesów w konkursach krajowych i międzynarodowych..
Wyróżnienia za pracę magisterską otrzymali:
mgr inż. Patrycja Łydżba z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej za pracę pt. „Wyjaśnienie hierarchii ułamkowego i całkowitego kwantowego efektu Halla w dwuwarstwowych układach grafenu” ,wykonaną pod opieką prof. dr hab. Lucjana Jacaka z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki politechniki Wrocławskiej, oraz
mgr inż. Maciej Polak z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej za pracę pt. „Badania właściwości strukturalnych i elektronowych związków III-V-Bi z zastosowaniem teorii funkcjonału gęstości”, wykonaną pod kierunkiem dr. inż. Pawła Scharocha z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym.
Zarząd Główny PTF