Polscy medaliści na ICYS’2013
Młodzi Polacy, uczestnicy Grupy Twórczej Quark reprezentowali Polskę na XX JUBILEUSZOWEJ Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS’2013, która odbyła się w Indonezji na Wyspie Bali. Konferencja odbywała się od 15 do 22 kwietnia 2013. Uczestniczyli młodzi pasjonaci nauki z Holandii, Niemiec, Czech, Białorusi, Ukrainy, Indonezji, Rumunii, Brazylii, Tajlandii, Węgier, Chin, Malezji, Korei, Gruzji, Serbii, Iranu, Rosji, Turcji, Anglii, Chorwacji, Tajwanu, Rumunii, Singapuru i POLSKI. Członkami jury byli naukowcy i nauczyciele z różnych państw. Zawody odbyły się w kategoriach: fizyka teoretyczna, fizyka inżynieryjna, informatyka, ekologia i nauki o życiu.
Wszyscy polscy uczestnicy są laureatami Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców organizowanej przez Pracownię Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach. Stają się oni również członkami Grupy Twórczej Quark, która co roku reprezentuje Polskę w wielu zawodach w kraju i za granicą.
3 złote medale zdobyli: Tomasz Tokarski (fizyka teoretyczna, I LO w Bytomiu), który zaobserwował, że unosząca się w strumieniu powietrza piłka nie spoczywa, lecz wykonuje drgania, które nie są chaotyczne, a torem ruchu piłeczki może być krzywa Lissajou; Mariusz Nowak (fizyka teoretyczna, VIII LO w Katowicach) przedstawił efekt foto-magneto-elektryczny, w którym badał zjawisko obrotu oświetlonego półprzewodnika w polu magnetycznym z powodu interakcji momentu magnetycznego prądu płynącego wewnątrz próbki z zewnętrznym polem magnetycznym; Michał Grzegorzek (fizyka inżynieryjna, I LO w Wodzisławiu Śląskim) za pracę nad zderzeniami kropli z ciekłą powierzchnią. 4 srebrne medale zdobyli: Łukasz Perenc (IV LO w Sosnowcu) i Łukasz Kulik (I LO w Gliwicach) w kategorii fizyka teoretyczna, Marcin Tatoń (V LO w Gliwicach) w kategorii fizyka inżynieryjna oraz Bartosz Radzyński (I LO w Wodzisławiu Śląskim) w kategorii informatyka.
Pracą nad pojazdem napędzanym łapką na myszy zainteresowała się firma Inti Ganda Perdana i Marcin Tatoń otrzymał STATUETKĘ. Wykorzystał zwykłą pułapkę na myszy w sposób alternatywny budując samochodzik. Ramię łapki zamykając się napędza pojazd, który może w ten sposób przejechać nawet 100 m lub osiągnąć prędkość nawet 5 m/s
Brązowy medal otrzymała Martyna Płomecka (Publiczne Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w Zabrzu).
Podziękowania za współpracę z Grupą Twórcza Quark obejmują prof. A. Ratuszną, prof. W. Borgieła i prof. M. Maśkę (Uniwersytet Śląski), prof. A. Bluszcza, dr M. Krzywieckigo i dr J. Gmyrka (Politechnika Śląska), prof. A. Ziębę (Akademia Górniczo-Hutnicza), prof. M. Kolwasa (Instytut Fizyki PAN).
Na podstawie informacji opiekunki Grupy Twórczej Quark Urszuli Woźnikowskej-Bezak