VIII Międzynarodowy Turniej Fizyków
Jak stwierdzić, czy inteligentna cywilizacja zamieszkująca okolice Alfa Centauri, gwiazdy, położonej najbliżej Układu Słonecznego, dysponuje bombą atomową? Jak obliczyć temperaturę piasku pustyni, patrząc na drgania powietrza ponad piaskiem? Ile razy uderzająca w powierzchnię wody kropelka może się odbić, zanim rozpłynie się w zbiorniku? To tylko trzy z kilkunastu problemów, z jakimi musiały zmierzyć się drużyny uniwersytetów z całego świata podczas odbywającego się w Paryżu Międzynarodowego Turnieju Fizyków.
Polski zespół, reprezentujący Wydział Fizyki Uniwersytet Warszawskiego (studenci Łukasz Gładczuk, Michał Pacholski i Wojciech Rządkowski) i Klub Naukowy Fenix, pokonał w tych potyczkach drużyny z Francji, Rosji, Niemiec, Ukrainy, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Kolumbii, Australii, Iranu, Chin, Wlk. Brytanii i Szwajcarii i w finale rozgrywek zmierzył się z reprezentantami Ecole Normale Superieure de Lyon oraz Uniwersytetu w Woroneżu, zajmując ostatecznie drugie miejsce. Nie jest to pierwszy sukces Polaków w tych potyczkach - w 2013 roku drużyna Wydziału Fizyki UW zajęła drugie miejsce w finałach odbywających się w Lozannie.
Międzynarodowy Turniej Fizyków odbywa się po raz ósmy. Przed turniejem uczestnicy rozwiązują ogłaszanie z ponadpółrocznym wyprzedzeniem zadania dotyczące fizyki spotkanych na co dzień zjawisk, które nie doczekały się jeszcze satysfakcjonującego wyjaśnienia, a następnie przedstawiają te rozwiązania przed międzynarodowym jury. Nie przypomina to jednak zwykłego egzaminu, gdyż rozwiązania mogą być krytykowane i ulepszane przez innych uczestników - wywiązuje się stąd często prawdziwa naukowa potyczka! To właśnie stanowi o wyjątkowości turnieju, który kształci umiejętności prowadzenia prawdziwej debaty naukowej przez studentów.
Strona Międzynarodowego Turnieju Fizyków, a na niej nagranie finałowych potyczek: iptnet.info