Dużych Urządzeń Badawczych
Kadencja 2018-2021
Przewodniczący - prof. Henryk Figiel, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej (figiel@agh.edu.pl ).
Członkowie Komisji
- Dr hab. Paweł Brückman de Renstrom, Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie
- Prof. Andrzej Burian, Uniwersytet Śląski, Instytut Fizyki, Katowice
- Prof. Czesław Kapusta, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej
- Prof. Maciej Kozak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Fizyki
- Dr J. Milczarek, Instytut Badań Jądrowych Świerk
- Dr Ryszard Sobierajski, Instytut Fizyki PAN Warszawa
- Prof. Marek Stankiewicz, Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS
- Prof. Jan Wąsicki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Fizyki
- Dr hab. Wojciech Zając, Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie
Cele Komisji
Możliwość badań eksperymentalnych materii przy wykorzystaniu wiązek neutronów, mionów, elektronów, hadronów i promieniowania synchrotronowego wytwarzanych w dużych urządzeniach badawczych jest bardzo ważna dla rozwoju nauki. Takie badania dają możliwości odkrywania nowych zjawisk i właściwości, jak również rozszerzenie zakresu badań w porównaniu z metodami używanymi w zwykłych laboratoriach. Dostępność dużych urządzeń i ich możliwości badawcze nie są jednak dobrze znane i wykorzystywane w polskim środowisku naukowym. Stworzyło to podstawy do sprecyzowania celów pracy Komisji.
Głównym celem Komisji jest popularyzacja wiedzy i możliwości badawczych stwarzanych przez duże urządzenia badawcze w środowisku fizyków, a także szerszym kręgu nauk przyrodniczych (chemicy, biolodzy, materiałoznawcy, technolodzy) .
W tej dziedzinie rola Komisji może być pomocna w zakresie przekazu informacji o możliwościach badawczych na tych urządzeniach i zachęcania młodych naukowców do podejmowania tego typu badań. Istotne jest, że realizacja takich eksperymentów daje możliwość uzyskiwania wyników badań i ich publikacji na najwyższym światowym poziomie przy minimalnych nakładach finansowych.
Planowane działania
- Wygłaszanie referatów popularyzujących wybrane techniki na zebraniach i konserwatoriach oddziałów PTF, wydziałach fizyki i wydziałach pokrewnych oraz instytutach naukowych, a także na zebraniach Towarzystw (np. Tow. Chemiczne) potencjalnie zainteresowanych tymi technikami i kierowanych do młodych naukowców oraz doktorantów.
- Publikowanie artykułów promujących techniki badawcze stosowane w dużych urządzeniach badawczych w „Postępach Fizyki”, „Bozonie” i innych popularnonaukowych czasopismach.
- Organizowanie sesji popularyzatorskich dla studentów i doktorantów w oparciu o Oddziały PTF.