Profesor ZDZISŁAW WILHELMI, Członek Honorowy i długoletni prezes PTF, nie żyje
27 grudnia 2013 r. zmarł Profesor Zdzisław Wilhelmi.
W czasie wojny Z. Wilhelmi był zaangażowany od października 1939 roku w Łomży w działalność konspiracyjną (Służba Zwycięstwu Polski, Związek Walki Zbrojnej, AK). Szef wywiadu Obwodu Łomżyńskiego AK brał czynny udział w akcji „Burza”. Do chwili wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej studiował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Lwowskiej, a po wojnie kontynuował w Łodzi studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej, na którym uzyskał dyplom magistra inżyniera elektryka. Po dyplomie pracował jako starszy asystent w Katedrze Atomistyki Uniwersytetu Warszawskiego studiując równocześnie fizykę na Wydziale Fizyki UW. W 1954 r. otrzymał stopień doktora fizyki, zaś w 1956 r. Centralna Komisja Kwalifikacyjna nadała mu tytuł docenta (doktora habilitowanego). Kolejno otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego (1962) i profesora zwyczajnego nauk fizycznych (1971).
Równolegle z pracą na Wydziale Fizyki UW od 1955 r. zaangażował się w organizację tworzonego wówczas Instytutu Badań Jądrowych, gdzie objął kierownictwo Zakładu Fizyki Jądra Atomowego, a później Zakładu Reakcji Jądrowych. W latach 1970-1980 jako dyrektor Wydziału w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu nadzorował bezpieczeństwo energetyki jądrowej i badań jądrowych w świecie. Po zakończeniu misji w Wiedniu kierował Katedrą (później Zakładem) Fizyki Jądra Atomowego na Uniwersytecie Warszawskim. W 1991 r. przeszedł na emeryturę.
Opublikował ponad trzysta artykułów naukowych w czasopismach o cyrkulacji światowej poświęconych fizyce jądrowej. Aktywny wykładowca na konferencjach międzynarodowych był wychowawcą licznej rzeszy kadry polskich fizyków jądrowych. Wypromował prawie pięćdziesięciu doktorów fizyki, z których większość uzyskała tytuł profesora.
Odgrywał znaczącą rolę jako kombatant AK. Członek Światowego Związku Żołnierzy AK pełnił funkcję prezesa środowiskowego Koła Żołnierzy AK Okręgu Białystok w Warszawie, w latach 1990-1993 jako członek Prezydium Zarządu Głównego Żołnierzy AK kierował Komisją ds. Edukacji i Młodzieży oraz Zespołem Inicjatyw Obywatelskich, a w latach 1996-1999 był członkiem Rady Naczelnej Związku Żołnierzy AK.
Od 1974 roku był przez trzy kolejne kadencje prezesem Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Honorowy członek PTF. Przewodniczył także Sekcji Fizyki Jądrowej Komitetu Fizyki PAN. Był członkiem lub członkiem honorowym m.in. Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego, Instytutu Fizyki Wielkiej Brytanii, Nowojorskiej Akademii Nauk i Europejskiego Towarzystwa Fizycznego.
Odznaczony Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski otrzymał również Złotą Odznakę Zasługi Rady Naczelnej Związku Żołnierzy AK.
Pozostanie na zawsze we wdzięcznej pamięci Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
Wiesław Andrzej Kamiński
Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego