Srebrny medal polskiej drużyny na XXVI Międzynarodowym Turniej Młodych Fizyków

XXVI Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków (MTMF) odbył się w Tajpej na Tajwanie w dniach 23 – 31 lipca 2013 r. z udziałem drużyn z 26 krajów. Polskę reprezentowała w nim drużyna XIV  Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie, zwycięzca Turnieju Młodych Fizyków 2013 (bliższe informacje na stronie http://tmf.org.pl). W skład drużyny wchodzili uczniowie (absolwenci) pierwszych i drugich klas Liceum: Marcin Kalinowski (kapitan), Mateusz Dziwulski, Mateusz Eggink, Tomasz Schmidt i Jakub Supeł (tydzień wcześniej zdobył on złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Kopenhadze). Opiekunem drużyny był Łukasz Gładczuk, student Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który w przeszłości uczestniczył w Międzynarodowych Turniejach Młodych Fizyków jako uczeń tego Liceum. Drużynie towarzyszył Krzysztof Górka, będący zawodnikiem rezerwowym w TMF 2013.

W końcowej punktacji po pięciu „potyczkach selekcyjnych”, w których uczestniczyły wszystkie drużyny, polska drużyna zajęła czwarte miejsce i w ten sposób znalazła się na czele stawki srebrnych medalistów. Poza nią srebrne medale zdobyły drużyny Słowacji, Nowej Zelandii, Brazylii i Austrii. Złotym medalem zostały nagrodzone drużyny Singapuru, Korei Płd. oraz Szwajcarii, które zakwalifikowały się do finału. Najlepsza w finale okazała się drużyna Singapuru. Brązowe medale przypadły drużynom Niemiec, Chin, Szwecji, Bułgarii i Tajwanu (Chińskiego Tajpej).

Więcej informacji o XXVI Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków można znaleźć na stronie http://iypt.tw .

Sukces polskiej drużyny jest szczególnie godny podkreślenia wobec wyraźnego wzrostu poziomu Międzynarodowego Turnieju w ostatnich latach.

Od lewej stoją: dr Andrzej Nadolny (juror MTMF i członek Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego), Krzysztof Górka, Łukasz Gładczuk, Tomasz Schmidt, Mateusz Dziwulski, Jakub Supeł, Mateusz Eggink, Marcin Kalinowski i chiński przewodnik drużyny.

Jakub Supeł prezentuje rozwiązanie problemu „Firehose”.